SİNOP İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ SAYIN ERCAN YILDIZ ZİRVEDEKİLER KÖŞESİNDEYDİ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Ercan YILDIZ, Ülke TV'de yayınlanan Genç Vizyon programının Zirvedekiler köşesine konuk olarak ilimizdeki eğitim öğretim faaliyetleri ile Müdürlüğümüz tarafından yürütülen HAYAL ET, TASARLA, ÜRET temalı projelerimizi tanıttı.
İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ SAYIN ERCAN YILDIZ ZİRVEDEKİLER KÖŞESİNDEYDİ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Ercan YILDIZ Ülke TV de yayınlanan Genç Vizyon programının Zirvedekiler köşesine konuk olarak ilimizdeki eğitim öğretim faaliyetleri ile Müdürlüğümüz tarafından yürütülen HAYAL ET, TASARLA, ÜRET temalı projelerimizi tanıtı.31.0.2021 tarihinde Ülke TVde yayınlana programa canlı yayın konuğu olarak katılan İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Ercan YILDIZ;

"2023 Eğitim Vizyonu çerçevesinde öğrencilerimizde 21.yy becerilerini geliştirmek, öğrencilerimizi bütüncül bir anlayışla çift kanatlı bireyler olarak yetiştirmek için "Hayal Et, Tasarla, Üret" teması ile projeler geliştirdik. Projelerimizde öğrencilerimizi, öğretmenlerimizi ve velilerimizi uygulamalı eğitimler, çevrim içi seminerler, çalıştaylar ve dijital uygulamalar ile buluşturduk. Milli manevi değerleri gelişmiş, kendisi ve doğal çevresi ile barışık, hayata dair sorunlara gerçekçi çözümler üreten girişimci bireyler yetiştirmek için üniversiteler, sivil toplum kuruluşları, iş dünyası gibi eğitimin tüm paydaşları ile işbirliği yaptık. 2023 Eğitim Vizyonu çerçevesinde öğrencilerimizi çift kanatla yetiştirmek amacıyla "HAYAL ET, TASARLA, ÜRET"  Teması kapsamında 28 farklı konuda eğitimdeki tüm paydaşlarımızı öğretmen, öğrenci, veli hayat boyu öğrenme ile tüm Sinop'u kapsayan projeler ve çalışmalar yürütmekteyiz.

Uzaktan eğitim sürecinde 106 EBA destek noktası ve 7 Mobil Eba Destek Aracını en kısa sürede öğrencilerimiz için hazırladık. İlimizdeki kurum sayısına oran ile EBA Destek Noktası sayımız Türkiye'de başat rol almaktadır. Mobil araçlarımız ile 15783km yol kat ederek 758 öğrencimizin canlı derslerine ulaşmalarını sağladık.

"Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi Kontrol Kılavuzu" yönergesiyle ilimiz geneli 176 okul ve kurumumuzun yine en kısa sürede OKULUM TEMİZ belgelerini tamamladık. Bu kapsamda tüm idarecilerimize ve diğer çalışanlarımıza uygulamalı eğitimler verdik.

Mart ayında salgın sürecinin başlamasıyla tüm meslek liselerimiz, bilim sanat merkezimiz ve halk eğitim merkezlerimiz ülkemizin her köşesinde olduğu gibi fedakarca ve gönüllülükle maske ve siperlik dikimlerine başladık hala üretmeye de devam ediyoruz.

"HAYAL ET, TASARLA, ÜRET" temalı projelerimiz kapsamında yine salgın döneminin başlaması ve okullarımızın uzaktan eğitime başlamasıyla öğrencilerimizle ve velilerimizle sürekli iletişim halinde kaldık. Bu kapsamda her akşam saat 18.57-19.57 arası "EVDE KAL KİTAPLA KAL SAĞLIKLA KAL" projesini #sinopokuyor hashtag ile twitter üzerinden yürüttük.

"OKULUM BAHÇEDE" projesini biz temmuz ayı itibariyle okullarımızın açılışına hazırlık yaptığımız süreçte tasarladık. Okullarımızın açılışında öğrencilerimizi olabildiğince okul bahçelerinde ders yapabilecekleri sınıf düzenleri oluşturduk.

"ÇOCUKLAR TARIM ÖĞRENİYOR" projesi bizim İl Özel İdaresi, İl Genel Meclisi ile işbirliği ile yürüttüğümüz bir projedir. Bu kapsamda 5 okulumuza seralar kurduk. Öğrencilerimizin tarım, toprak üretim kavramlarını yaşayarak öğrenmelerini hedefledik.

"DOĞA OKULU" bakanlığımız bünyesinde yürüttüğümüz bir proje, doğa ile iç içe keşfederek öğrenmelerini sağlayan doğa bilinci, açık alan rekreasyon aktiviteleri, doğa yürüyüşleri fidan dikimi gibi etkinliklerle yaşam becerilerini geliştiren bir ortam hazırladık.

"UZAKTAN EĞİTİME SEN DE DESTEK OL" kampanyası bizim Valiliğimiz uhdesinde yürüttüğümüz bir proje. Canlı derslere katılım sağlayamayan öğrencilerimiz için yerelde yaptığımız çalışmaları içermektedir. İl genelinde toplam 1043 tablet bağışı yapıldı. Bağışlanan tabletlerde internet sorunu olan öğrencilerimiz için de tüm müfredatı kapsayacak çekimler ile dijital içerikler hazırladık ve öğrencilerimize ulaştırdık.

"HER EV BİR TASARIM BECERİ ATÖLYESİ" projesi #evimtba etiketi ile okullarından uzak kalan öğrencilerimizin hem akademik hem de sosyal kişisel becerilerini yeteneklerini geliştirmek amacıyla tasarım beceri atölyelerini evlerimize taşıdık her akşam 19.57- 20.57 arası öğrencilerimiz velilerimiz yaptıkları çalışmaları bizlerle paylaşıyor. 176 TASARIM BECERİ ATÖLYESİ il genelinde hazır hale getirerek 2023 Eğitim Vizyonumuz kapsamında çalışmalarımıza devam etmekteyiz.

"VELİ AKADEMİSİ" projesi, dediğimiz gibi eğitimdeki tüm paydaşlarımızı düşünerek hazırladığımız bir proje. Velilerimizi de uzaktan eğitim sürecine dahil ederek onların öğrencilerimizle evde yapabilecekleri basit etkinlikler, farklı eğitim metotlarına yönelik veli eğitimleri gerçekleştiriyoruz. Örneğin;

  • Evde stem etkinlikleri
  • Eğitimde yeni yaklaşım nöropedagoji
  • Evde montessori etkinlikleri
  • Eğlenceli oyun robotik ve kodlama
  • "Erken çocukluk döneminde yabancı dil eğitimi" gibi birçok konuyu kapsıyor ve velilerimizden gelen talepler doğrultusunda planlamaya devam ediyoruz.

"EĞİTİM DANIŞMANLIĞI" projesi öğrencilerimiz için yürüttüğümüz proje danışmanlar ve uzmanlar aracılığı ile kendilerini tanımaları, hedeflerini belirlemede danışmanlık yaptığımız bir proje. Bu süreçte proje kapsamında Sayın Süleyman BELEDİOĞLU ile 12. Sınıflarımızı, Sayın  Erol Erdoğan ile 8. Sınıflarımızı buluşturduk.

"EĞİTİM AKADEMİSİ" projesi ise öğretmen ve idarecilerimize yönelik eğitimleri kapsamaktadır. Bu kapsamda da yine 37 Çevirimiçi eğitim yaparak 3818 öğretmen ve idarecimize eğitimler verdik.

"MASALLARLA BÜYÜYORUM" projesi ve bakanlığımızın Anadolu masalları projesi uzaktan eğitim sürecinde yine masal anlatıcılığı eğitimi almış öğretmenlerimizle ve benim de bizzat katıldığım anlatımlarla devam etmektedir. Şu ana kadar 1435 öğrencimize bize özgü masallar anlatıldı.

"GENÇ KALEMLER" projesi öğrencilerimiz edebiyata yazı ve şiir ile kendini ifade edebilme becerilerine yönlendirme hedeflenmiştir. Kariyer planlarında yazarlık olan öğrencilerimizi gazete, dergi gibi yayınlarını desteklemekteyiz.

"MONTESSORİ SİNOP" projesi 2023 Eğitim vizyonumuza paralel olarak hazırlanan özellikle okul öncesi ve ilkokulda "Her çocuk özeldir ve her çocuk öğrenir, yeter ki yeterli zaman ve mekan verilsin." ilkesi ile her sınıfımızda küçük tasarım beceri atölyeleri oluşturmayı hedeflediğimiz bir proje. Bu kapsamda okul bazında ve sınıf bazında uygulama örneklerimiz mevcut. Ayrıca kendi bünyemizde eğitim akademisi projesi kapsamında il genelinde 400 e yakın öğretmenimize montessori eğitimleri verdik.

"İSMİYLE MÜSEMMA OKULLARIMIZ" projesi okullarımıza isimleri verilen tarihi ve/veya önemli şahsiyetleri öğrencilerimize tanıtmayı hedefledik. Salgın sürecinde diğer projelerimizi revize ettiğimiz gibi bu projeyi de dijital ortama taşıdık. Okullarımız kendi okul ismine ait kişiyi tanıtan videolar hazırlıyorlar bizlerde haftalık olarak sosyal medya hesaplarımızda yayınlıyoruz. Her okulun tarihi belli tüm okullar tamamlandığında bütün videolarımızla Sinop İsmiyle Müsemma Okullarımız Belgeseli hazırlayacağız.

"SİNOP TARİHİNİ ÖĞRENİYOR" projesi ilkokul ortaokul ve ortaöğretim öğrencilerimize Sinop'un tarihi ve kültürel mekânlarını dokusunu tanıtmak amacıyla hazırladığımız bir proje. Yine salgın döneminde gönüllü öğretmenlerimiz ve idarecilerimizle öğrencilerimizi bu mekanlarla çevirimiçi ortamda veya canlı yayınlarla buluşturmaya devam ediyoruz.

"BİR KİTAP DA SEN ANLAT" projesi anaokulları, ilkokullar, ortaokullar ve ortaöğretim öğrencilerimizin kitap okumaya olan ilgiyi ve hitabet gücünü artırmak ana dilimizi doğru kullanma şuurunu kazandırmak okulunu temsil etme sorumluluğu kazandırmak amaçlanmıştır.

KUZKA VE SOGEP DESTEKLİ SİNOP YETENEKLERİNİ KEŞFEDİYOR  Projesi eski RAM binamızın tam donanımlı bir STEM merkezi, bir yetenek atölyesine dönüştürülmesi bu kapsamda 2 ortaöğretim 6 temel eğitim olmak üzere 8 tane tasarım beceri atölyesinin bulunduğu ve tüm okullarımızın kullanımına sunacağımız büyü bir proje.

"DEĞERLERİMİZ IŞIĞINDA SÖYLEŞİLER" projesi özellikle kendi yürüttüğüm lise öğrencileri ile buluşarak onlarla gelecek, geçmiş, milli ve manevi değerler özellikle de sosyal medya kullanımları ile ilgili söyleşiler yaptığımız bir proje. Zaman zaman çevirimçi ortamda buluşmaya çalışıyoruz öğrencilerimizle.

"BENİM KÜTÜPHANEM" projesi okulöncesi çağına gelen öğrencilerimizi kitapla buluşturmak ve okula hazırbulunuşluklarını artırmak amacındayız.

"AHŞAP OYUNCAK ATÖLYESİ, KETEN EVİ VE ATÖLYESİ" Ahşap ve keten Sinop'un vazgeçilmezleri arasındadır. Keten zaten coğrafi işaret olarak kazandırılmıştır. Bu süreçte Türkiye'de sayılı olan ahşap oyuncak atölyesini halk eğitim merkezi kanalı ile açtık, oyuncak yapımı ve ahşabın işlenmesi, eğitim materyali yapımı gibi konularda kurslar açtık. Yine keten evi ve atölyesinde de Sinop'a özgü keten işleme ve dokuma tezgahları ile kurslar açtık. Böylece bireylere yeni iş imkanları yaratacak eğitimler vermeye devam ediyoruz.

"AKADEMİK DANIŞMANLIK UYGULAMASI" Sinop Üniversitesi ile yapılan işbirliği protokolü kapsamında okullarımız ile üniversitedeki akademisyenlerimiz ile eşleştirerek okullarımızın her türlü akademik ve bilimsel desteği almalarını sağladığımız Türkiye'de sayılı ilde uygulanan bir projedir.

"UZAKTAN EĞİTİM ÇALIŞTAYI" yine Türkiye'de bizim yürüttüğümüz uzaktan eğitime dair sorunların ve çözüm yollarının konuşulduğu, tespit edildiği iyi örneklerin yaygınlaştırılması ve paylaşılması hedeflenen 8 ayrı alt komisyon ile yürüttüğümüz ve 2 gün süren çevirimiçi bir çalıştaydı.

Erasmus+ projelerinde 24 adet personel hareketliliği 1 öğrenci hareketliliği, eTwinmning projelerinde 62 öğretmenimiz ulusal kalite ödülü, 27 öğretmenimiz Avrupa kalite ödülü, 4 okulumuz etwinning okulu ödülü, 1 öğretmenimiz ise Türkiye özel ödülü almaya hak kazandılar.

TÜBİTAK projelerinde ise bu yıl 4004 4005 ve 4007 çağrılarında toplam 11 başvuru gerçekleştirdik."

Açıklamaları ile Sinop İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün eğitim öğretim faaliyetlerinde öncü rol oynadığını anlattı.

İsmail YOLCU ve Süleyman BELEDİOĞLU'nun hazırlayıp sunduğu programda Sinop'un küçük ama kabuğuna sığmayan bilimsel projelerle başarılı işler yürüttüğü ifade edildi.

01-02-202101-02-202101-02-2021

Cumhuriyet Meydanı Hükümet Konağı Kat 2 Merkez/SİNOP - 0 (368) 261 19 87 0 (368) 261 54 18 0 (368) 260 51 70

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.