SİNOP İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Temel Eğitimde Demokrasi Kültürünün Güçlendirilmesi" Avrupa Birliği, Avrupa Konseyi Ortak Projesi"Temel Eğitimde Demokrasi Kültürünün Güçlendirilmesi" Avrupa Birliği ? Avrupa Konseyi Ortak Projesi'nin Şelale Eğitimlerinin ilk oturumları 11-12 Eylül 2021 tarihinde Necmettin Erbakan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Uygulama Otelinde başladı.

Projenin kapsamındaki pilot illerden biri olan Sinop İl merkezinden ve ilçelerden okul öncesi, ilkokul ve ortaokullardan toplamda 11 okuldan seçilen, ulusal ve uluslararası uzmanlardan eğitim alan öğretmenler eğitimlerini tamamlayarak "eğitici" unvanını alarak görev yaptıkları okullara şelale eğitimleri aracılığıyla meslektaşlarını eğitmeye başladılar.

"Temel Eğitimde Demokrasinin Güçlendirilmesi Projesi"nin Şelale eğitimleri açılışında konuşan Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü Proje Koordinatörü Nihal Gözüyaşlı, "Birlikte yaşamak, farklılıklara saygı duymak demokratik kültürün temel taşıdır, demokrasi eğitmenleri aracılığı ile alacağınız bilgilerin okullarınızdaki tüm öğrencilere iletilmesinde birer elçi olacaksınız" dedi. Pandemi döneminde öğretmenlerin göstermiş olduğu özveri için teşekkür eden Gözüyaşlı'nın, öğretmenlere duygusal anlar yaşatan sözleri şöyle devam etti:

"Bu zorlu süreçte gerek çevrim içi derslerle, gerek velilerle iletişimde kalarak hatta mahalle mahalle gezip çocukların evlerine giderek eğitimin kesintiye uğramaması için vermiş olduğunuz özverili çalışmalardan dolayı da gönülden teşekkür ediyoruz ve sizleri alkışlıyoruz. 2018 Ağustos ayında başlayan ve 2022 Kasım ayına kadar sürecek olan projenin en önemli çıktılardan biri "Bütüncül Okul Modeli" oldu. Söz konusu model; çocukların eğitiminde, ilgili tüm paydaşların sürece dâhil edilmesi, öğretmenlerin ve okul yöneticilerinin demokratik kültür yetkinlikleri kapsamında bilgilerinin artırılması, okullarda demokratik ortamın ve uygulamaların güçlendirilmesi için oluşturulmuş bir rehber. Demokrasi eğitmeni olmak için eğitim alan ve şelale yöntemi ile bu bilgi ve deneyimlerini burada sizlere aktaracak olan gönüllü öğretmenler, bu rehberi esas alacak. Proje kapsamında hazırlanan öykü kitapları ile etkinlik kitaplarının da uygulanmasıyla proje pilot uygulaması başlamış bulunuyor."

Şelale eğitimlerine katılan öğretmenlerimizle gerçekleştirilen proje ile temel eğitim kurumları için insan hakları, demokrasi ve temel evrensel değerlere dayalı eğitim materyallerinin geliştirilmesi, öğretmenlere ve eğitim uygulayıcılarına demokratik kültür yetkinliklerinin kazandırılması, okul topluluklarının ve genel olarak toplumun demokratik okul kültürüne ilişkin farkındalık ve anlayışlarının geliştirilmesi amaçlanıyor.

13-09-202113-09-202113-09-202113-09-202113-09-2021

Cumhuriyet Meydanı Hükümet Konağı Kat 2 Merkez/SİNOP - 0 (368) 261 19 87 0 (368) 261 54 18 0 (368) 260 51 70

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.