SİNOP İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Sayın Valimiz Hasan İPEK´in Katılımlarıyla Sinop Tarihini Öğreniyor Projesi Başlatıldı

Sayın Valimiz Hasan İPEK´in Katılımlarıyla Sinop Tarihini Öğreniyor Projesi Başlatıldı

Sayın Valimiz Hasan İPEK´in himayelerinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge Birimi tarafından hazırlanan ´Sinop Tarihini Öğreniyor´ projesi 14.12.2017 tarihinde başlatıldı. 

İl Milli Eğitim Müdürümüz Nevzat TÜRKKAN açılış konuşmasında ´Bugün burada Sayın Valimiz Hasan İPEK’in öncülüğünde başlatılan Sinop Tarihini Öğreniyor Projesine başlamak için  toplanmış bulunuyoruz. Amacımız; Sinop’un yerel tarihinin gelecek nesillere aktarılmasında büyük önem arz eden bu projenin ilimizde ilkokul, ortaokul ve liselerimizde öğrenim gören öğrencilerin yarınlara daha iyi hazırlanabilmesini sağlamaktır. Tarih, Sosyal Bilgiler, Coğrafya, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenlerimizin rehberliğinde milletimizin milli ve manevi değerlerine bağlı; ülkemizi dünyanın müreffeh ülkeleri arasında yer almasında ciddi katkı sağlayacağını düşündüğümüz bu projemizle öğrencilerimizi milli, manevi, tarih ve kültürümüzle buluşturmak, yerelde ve yerinde tarihi mekânlarda ders işlemelerine imkân sağlamak ve hayata hazırlamaktır.

 Proje Kapsamında Tanıtılacak Eserler Seyit İbrahim Bilal Türbesi, Alaattin Camii, Paşa Tabyaları, Şehitler Çeşmesi, Tersane Hacı Ömer Camii, Pervane Medresesi, Sinop Kalesi, Sinop Kent Müzesi, Sinop Tarihi Cezaevi, Kefevi Camii, Yaser’i Baba Türbesi’dir.

Projenin uygulama şekli,

1-Dersini tarihi mekânlarda işleyen öğretmen, ders ile ilgili izlenimlerinin neler olduğunu kısa ve öz bir raporlar okul müdürlüğüne bildirecek.

2-Okul müdürlüğü de bu raporu Milli Eğitim Müdürlüğü proje kuruluna sunacaktır.

3-Yapılan etkinliklere ait fotoğraf ve raporlar dönem sonlarında Müdürlüğümüz Ar-Ge birimine gönderilecektir.

             Projemizin Hayata geçirilmesinde bizlere fikir veren, ufkumuzu açan, Kurumumuzun her türlü çalışmasında bizlere destek ve yön veren Sayın Valimize şükranlarımı sunarım.´dedi.

            Sinop Valimiz Sayın HASAN İPEK konuşmalarında ; 

          ´Sinop 675 yılından beri, Müslümanların ilgisini çeken ve burada imzaları bulunan bir şehirdir. Bunu ne için söylüyorum? Seyit Bilal Hazretleri 675 yılında burada şehit olmuştur. Türbesi ve mezarı buradadır. Türbeler ve mezarlar buraların tapusu anlamına gelir. Bu memleketin tapusunun birincisi Seyit Bilal Hazretleri’dir. 1214 yılında Selçuklular yani Müslüman Türkler Sinop’u fethetmiş ve o günden beri Sinop’u Müslümanlar ve Türkler yönetmektedir. Bunun da birçok eserleri vardır. İlimizde Milli Eğitim Müdürümüzün saydığı gibi Alaaddin Camisi ve bunun gibi Pervane Medresesi, daha sonraki yıllarda yapılmış. Sinop’ta birçok tarihi olaylar meydana gelmiştir. Zaman zaman bu tarihi olaylar yavaş yavaş unutulmaya yüz tutmuş, bazen de hatırlanmak istenmemiş ama Sinop denince aklımıza öncelikle biz Türklerin ve Müslümanların aklına gelmesi gereken şey, buranın 1214 yılından yani 803 yıldan beri Türkler ve Müslümanlar tarafından yönetildiğidir. Bunu ne için söylüyorum? Zaman zaman böyle propagandalar yapılıyor ki sanki Musul, sanki Kerkük, sanki Şam, işte bizimle hiç alakası yok veya Saraybosna’nın bizimle hiç alakası yok, Batı Trakya’nın bizimle hiç alakası yok gibi insanlara bir mesaj veriliyor ve bu milletin evlatları kendilerinin ne olduğunu, geçmişte ne olduğunu maalesef bilemiyorlar. İşte bu şekilde kendisinin sahiplenmemesi halinde ülkenin, yani ülkesinin topraklarına, geçmişine insanların sahiplenmediği zamanlarda, toprakların kimin eline geçeceği, kimlerin tarafından yönetileceği belli olmuyor. Bunun için yeni yetişen neslimize, yeni yetişen gençliğimize biz en azından Sinop’taki tarihimizi Sinop’taki köklerimizin ne olduğunu anlatmak istiyoruz.´ dedi

           Programa Sayın Valimiz Hasan İPEK,  İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Halil ALTINTAŞ, İl Emniyet Müdürü Ercan DAĞDEVİREN, İl Genel Meclisi Başkanı Şükrü GÜNDOĞDU, İl Milli Eğitim Müdürümüz Nevzat TÜRKKAN, Kurum Müdürleri, Öğretmenler ve Öğrenciler katıldı. 

 

14-12-201714-12-201714-12-201714-12-201714-12-201714-12-201714-12-201714-12-201714-12-201714-12-201714-12-201714-12-2017

Cumhuriyet Meydanı Hükümet Konağı Kat 2 Merkez/SİNOP - 0 (368) 261 19 87 0 (368) 261 54 18 0 (368) 260 51 70

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.