SİNOP İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

OKURYAZARLIK SİNOP İL SEFERBERLİK YÜRÜTME KOMİSYON TOPLANTISI YAPILDI

OKURYAZARLIK  SİNOP İL SEFERBERLİK YÜRÜTME KOMİSYON TOPLANTISI YAPILDI

         

         Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve eşleri Hanımefendi Sayın Emine Erdoğan’ın himayelerinde yürütülen "Okuma Yazma Seferberliği" toplantısı Sinop’ta yapıldı.

         İl Milli Eğitim Müdürlüğü Toplantı Salonunda  "Okuma Yazma Seferberliği" toplantısına il yürütme kurulu üyelerinden İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat TÜRKKAN, İl Müftüsü Ali Hayri ÇELİK, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Melih KELEŞ, Belediye Başkanı temsilcisi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Metin GÜNER, Sinop  Gazetecileri Cemiyeti Başkanı Hikmet KURADA, İl Milli Eğitim Şube Müdürü İsmail KİRENDİBİ,  okul kurum müdürleri ve muhtarlar katıldı. 

        Kampanyaya ilişkin çalışmaları yürütmek üzere ilimizde Sinop Valisi Sayın Hasan İPEK başkanlığında Okuryazarlık Seferberliği İl Yürütme Kurulu oluşturuldu. Seferberlik kapsamında okuma yazma bilmeyen vatandaşların I. Kademe Yetişkin Okuma Yazma Kurslarına katılmaları sağlanarak okuryazar hale getirilmesi ve ilkokul düzeyinde öğrenim görmelerini sağlayacak olan II. Kademe Yetişkin Okuma Yazma Kurslarına yönlendirilmesi amaçlanmaktadır.

          Bu güne kadar yetişkinlere yönelik okuma yazma çalışmaları düzenli bir şekilde yürütülmüştür. 2008 yılına girildiğinde okuma yazma bilmeyen yetişkinlerin sayısı 4.863.414 kişi (% 9,24) iken Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN ve eşleri  Hanımefendi Sayın Emine ERDOĞAN´ın başlatmış ve gerçekleştirmiş oldukları "Ana-Kız Okuldayız" kampanyası sonunda 2012 yılında bu sayı 2.784.257 kişiye (% 4,93) düşürülmüştür

         Başlatılan seferberlik ile Sinop’ ta okuma yazma bilmeyen tüm vatandaşlara ulaşabilmeyi hedeflediklerini söyleyen İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat TÜRKKAN konuşmasında “Okuma yazma bilmeyen herkese ulaşmaya çalışacağız.  Bu yapılacak çalışmalar 5 Şubat 2018 ile 15 Mayıs 2018 tarihleri arasını kapsamaktadır. Bu kapsamda;  05 Şubat-2 Mart 2018 tarihleri arasında halk eğitimi merkezlerince il ve ilçelerdeki okuma yazma bilmeyenlerin tespiti için gerekli alan tarama çalışmaları yapılacaktır. Okuma yazama kurslarının en geç 05.03.2018 tarihinde başlamasını planladık. Başlatılan çalışmaların etkin bir şekilde duyurulması ve tanıtılması için okul ve halk eğitimi merkezi müdürlüklerimiz vatandaşlara ulaşacaktır. Bunun için Okul Müdürlerimizin başkanlığında Mahalle ve köy seferberlik komisyonları oluşturduk. Bu komisyonlarda imamlar, muhtarlar, Köy ihtiyar meclis üyeleri vardır. Ayrıca Sinop İl Müftülüğümüz vasıtası ile de vatandaşlarımıza ulaşmayı planlıyoruz. İl Müftümüz Cuma namazında tüm vatandaşlara duyuruyu yaptılar, ayrıca İl Müftümüzün imamlarla yaptığı toplantıya katıldık, imamları bilgilendirdiklerini belirterek İlimizdeki basın ve yayın organlarımızın da bu konuda bizlere büyük destekleri olacağına inanıyoruz” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat TÜRKKAN konuşmasının devamında TÜİK Sinop verilerine değindi. Sinop il merkezinde okuma yazma bilmeyen 112 erkek,509 bayan olmak üzere toplam toplam 621 kişi olduğunu belirtti.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Melih KELEŞ, Huzurevinde okuma yazma bilmeyenleri kendilerinin tespit edeceklerini belirtti.

 

Halk Eğitim Merkezi Müdürü Turgay ALTUN şu ana kadar toplam 24 köyde alan tarama çalışmalarını bitirdiklerini kursları merkezlerinde ve okullarda açacaklarını belirtti.

 

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Hayat Boyu Öğrenme Şube Müdürü İsmail KİRENDİBİ katılımcılara konu ile ilgili Okuryazarlık Seferberliği İl Yürütme Kurulunun görevlerini açıklayarak iş takvimi ile ilgili bilgi verdi.

 

          Okuma yazma seferberliği ile ilgili  Sakarya Caddesini girişi ile Pazar yerine iki tane pankart asılması, Cami kapılarına,  Dolmuş duraklarına ve dolmuşlara okuryazarlık seferberliği ile ilgili afiş asılması kararlaştırıldı.

 

Cumhuriyet Meydanı Hükümet Konağı Kat 2 Merkez/SİNOP - 0 (368) 261 19 87 0 (368) 261 54 18 0 (368) 260 51 70

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.