SİNOP İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

OKUL ZİLİ "AİLELER" İÇİN ÇALIYOR

OKUL ZİLİ

AİLE OKULU PROJESİ

Covid-19 salgınının günlük yaşam tarzını değiştirmesi sonucu artan kaygı, uzaktan eğitim çalışmaları nedeniyle öğrencilerin okuldan uzak kalmaları sonucu okula karşı tutum ve algıların olumsuza dönmeye başlaması, sosyal ve duygusal gelişimin yavaşlaması, öğrencilerin kamu politikalarının uygulanma hizmetinden mahrum kalmaları, salgın sürecinde aile bireylerinin evde televizyon, bilgisayar, telefon ve internette geçirdikleri sürenin artması ve aile içi muhabbet ve sorumluluğun azaldığının tespit edilmesi vb. ortaya çıkan sorunları öğretmen, veli ve öğrenci işbirliği ile aşabilmek, bu sorunlarla baş edebilmenin yollarını hep birlikte bulabilmek için Mart 2022'de Sayın Emine ERDOĞAN Hanımefendi himayesinde Milli Eğitim Bakanlığı koordinasyonunda Aile Okulu Projesi hazırlanıp, Aile Okulu Eğitimleri başlatıldı.

Bu amaçla Hayat Boyu Öğrenme genel Müdürlüğümüz tarafından üç farklı eğitim planlanmıştır. Bunlardan birincisi, "Aile Okulu Eğitici Eğitimi Hizmet İçi Eğitim Kursu", ikincisi "Aile Okulu Eğitici Eğitimi Yaygın Eğitim Kursu" ve üçüncüsü ise "Aile Okulu Eğitimi (Velilere Yönelik) Yaygın Eğitim Kursu "dur.

19-23 Temmuz 2022 tarihleri arasında yurtiçinde 160, yurtdışında görevli 90 öğretmen ile birlikte toplam 250 öğretmen Aile Okulu Eğitici Eğitimine katıldı. Bu Eğitime İlimizden 3 Öğretmen katıldı.

3 öğretmenimiz Sinop ilimizde halk eğitimi merkezleri aracılığıyla açtıkları kurslarla toplamda 341 öğretmenimize eğitim vermiştir.  Eğitici eğitimcisi ve eğitici olarak eğitim alan öğretmenlerimiz ise merkez ve ilçe halk eğitim merkezleri desteği ile halk eğitim merkezleri ve okullarımızda açmış oldukları 82 kursla 17.12. 2022 tarihi itibariyle 1572 aileye Aile Okulu eğitimi vermiştir.

Aile Okulu Eğitimi

8 ana başlıkta ve 44 saat olarak verilen eğitimlerle aile yapısını olası risklere karşı daha korunaklı hâle getirmek hedefleniyor. Bu başlıklar;

·        Aile İçi İletişim Becerileri

·        Bilinçli ve Güvenli Teknoloji Kullanımı

·        Çatışma ve Stres Yönetimi

·        Bağımlılıkla Mücadele

·        Sosyal Duygusal Beceri Gelişimi

·        Akran İlişkileri

·        Sağlıklı Beslenme ve Fiziksel Aktivite

·        Ahlaki Gelişim

 

Tamamı alanında uzman eğitimciler tarafından verilen derslerden ilki, salgın sürecinin etkileri devam ederken "aile içi iletişim" alanında yapılıyor. Bu derste, giderek yüzeysel hâle gelen iletişimin nasıl daha nitelikli olabileceğine dair bilgi paylaşılıyor.

"Bilinçli ve güvenli teknoloji kullanımı" dersinde hem anne babaların hem çocukların sosyal hayatlarını etkilemeden gerçek yaşamda güvenli bir şeklide nasıl çevrim içi olabilecekleri aktarılıyor.

"Çatışma ve stres yönetimi" dersinde aile içinde sorunlarla başa çıkma gücünün artırılması amaçlanıyor.

"Bağımlılıkla mücadele" dersinde ise zararlı alışkanlıklarla başa çıkabilmek, bedenen ve ruhen sağlıklı bir yaşam sürmek için yol gösteriliyor.

"Sosyal duygusal beceri gelişimi" dersinde verilen bilgilerle çocukların kendi aralarındaki ve ebeveynleriyle ilişkisinin derinleştirilmesi ve güçlendirilmesi amaçlanıyor.

"Akran ilişkileri" dersi, çocukların kendi yaşıtlarıyla iletişimini kolaylaştırmak için bilgileri kapsarken "ahlaki gelişim" dersleri, maneviyatın pekiştirilmesine yardımcı oluyor.

"Sağlıklı beslenme ve fiziksel aktiviteler" dersi de daha sağlıklı bir aile yapısına katkı sağlıyor.

"Ahlaki Gelişim" dersi çocukların ahlak gelişimi özelliklerini tanıma ve çocukların yaş gruplarına göre değer eğitimi gerçekleştirmesinde ailenin rolü üzerine çalışmalar içeriyor.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Ercan YILDIZ, eğitimlerin önemli bir boşluğu doldurduğunu gördüklerini belirterek şunları kaydetti: "Ailelerimizin bu eğitimlerden çok faydalandığını ve mutlu olduklarını gördük. Tüm ailelerimizi aile okullarına bekliyoruz. Nasıl yaz okullarıyla örgün eğitimdeki öğrencilerimizin yanındaysak aile okullarıyla da ailelerimizin yanında olmaya devam edeceğiz."

Aile Okulu Projesi'nde velileri okul sıralarına davet eden YILDIZ, tüm öğretmenler ve projenin hazırlık ve uygulamasında emeği geçen herkese teşekkür ettiğini belirtti.

19-12-202219-12-202219-12-202219-12-202219-12-2022

Cumhuriyet Meydanı Hükümet Konağı Kat 2 Merkez/SİNOP - 0 (368) 261 19 87 0 (368) 261 54 18 0 (368) 260 51 70

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.