SİNOP İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MESLEKİ EĞİTİMDE BÜYÜK DÖNÜŞÜM

MESLEKİ EĞİTİMDE BÜYÜK DÖNÜŞÜM

         Milli Eğitim Bakanlığınca ilimiz genelinde faaliyet gösteren 3 Mesleki Eğitim Merkezi ve 3 Mesleki Eğitim Merkezi Programı uygulayan meslek lisemize ek olarak il genelinde bulunan tüm meslek liselerimizde Mesleki Eğitim Programı açılmıştır. 

         Mesleki Eğitim Merkezleri, ülkemizin meslek sahibi insan ihtiyacını karşılayabilmek adına çalışmalarını sürdürmektedir. Mesleki Eğitim Programları ile Çıraklık eğitiminin örgün ve zorunlu eğitim kapsamına alınması ile ekonomimizin temel yapı taşı olan işletmelerin çırak ihtiyacının karşılanması ve çırak öğrencilerimizin ahilik kültüründen gelen usta çırak ilişkisiyle mesleklerini,  işbaşında öğrenmelerini sağlanmaktadır.     

         Mesleki Eğitim Programı Meslek temelli bir eğitimi ihtiva etmekte ve büyük ölçüde bizim geleneksel ahilik sistemine benzemektedir. Öğrenci,  eğitiminin büyük bölümünü işletmelerde bir usta gözetiminde ve meslek öğrenme odaklı olarak gerçekleştirmektedir.

          Mesleki Eğitim Programında öğrenci 9. Sınıftan itibaren 12. Sınıf sonuna kadar haftanın 4 günü bir usta öğreticinin gözetiminde mesleki eğitimini işletmelerde yapmakta sadece haftanın 1 günü okula gelerek genel bilgi ve meslek dersleri görmektedir.

          İşletmeler ve sanayicilerimiz, ihtiyaç duyduğu kalifiye insan gücünü 4 yıl gibi bir zaman da kendisi yetiştirmektedir. 4 yıllık süreçte öğrencilerin sağlık ve iş kazası sigortası devletimiz tarafından yapılacak, öğrencilerimiz 9,10,11 sınıfta en az asgari ücretin %30 u oranında 12. Sınıftan itibaren de en az asgari ücretin yarısı kadar ücret alabilecekler ve bu ücret devletimiz tarafından ödenmektedir.

           Öğrencilerimiz 9. Sınıftan itibaren kendi parasını kazanacak ailelerine yük olmadıkları gibi aile bütçesine katkıda da bulunabileceklerdir.

            Yine Mesleki Eğitim Programını tercih eden öğrencilere 3. Yılın sonunda Kalfalık 4. Yılın Sonunda ise Ustalık Belgesi verilecek ve öğrencilerimiz diğer meslek lisesi öğrencileri gibi Meslek Lisesi Diploması alarak mezun olacaklardır.

         En az ortaokul mezunu olan ve sağlık durumu gireceği mesleğin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olan herkes Mesleki eğitim Programlarına katılabilmektedir.

          Bu şartları taşıyan öğrenciler, yaş sınırlaması olmaksızın 34 alan ve 184 dalın herhangi birinde eğitim verebilecek standartlarda atölyesi ya da işletmesi bulunan yine işyerinde usta öğreticilik belgesine sahip çalışanı bulunan bir işletmeyle sözleşme imzalanmasının ardından sisteme dahil olabilmektedirler.

         Liselerden mezun olan öğrencilerimizde aynı şekilde bir işletmeyle sözleşme imzalayarak 6 aylık bir süreçte fark derslerini alarak Meslek Lisesi Diploması alabilmekte yine meslek lisesinin her hangi bir bölümünü bitirmiş meslek lisesi mezunları bir işletmeyle sözleşme imzalayarak 6 aylık bir sürede başka bir alanda Meslek Sahibi olabilmekte ve Meslek Lisesi Diploması alabilmektedir. Yine bu öğrencilerin sağlık, iş kazası sigortası ve en az asgari ücretin %50 olan ücretleri devlet tarafından karşılanmaktadır.  .

     Mesleki Eğitim Merkezlerimiz işletmelerin ihtiyaç duyduğu kalifiye işgücünü sağlamakta, işletmelerde çalışan kalifiye elemanların kalfalık ve ustalık belgesi almalarına, yine işletmelerde ki ustalık belgesi sahiplerinin yüz yüze ya da uzaktan eğitim yoluyla Usta öğreticilik belgesi almalarını sağlamaktadır.

       Bu sistemle işletmelerin ve sanayicilerimizin ihtiyaç duyduğu kalifiye işgücünü yetiştirmeyi hedeflemekteyiz

        Bakanlığımızın talimatları ve onayı ile Organize sanayi bölgemizde Mesleki Eğitim Merkezi Büroları açılmış ve irtibat bürolarımız vasıtasıyla Sanayici ve işverenlerimizin ayağına hizmet götürerek Sanayicilerimizin işgücü ihtiyaçlarına cevap vermeye ve çalışanların belge sahibi olmalarını sağlamaya gayret ediyoruz.  

      Sayın Cumhur Başkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN ve Sayın Bakanımız Prof. Dr. Mahmut ÖZER,  Mesleki eğitime ve dolayısı ile sanayinin ihtiyaç duymuş olduğu kalifiye iş gücünün yetişmesine,  büyük önem vermektedir.

        Resmi gazetede yayınlanan Mesleki Eğitim Kanununda ki değişikliklerle birlikte Mesleki Eğitimde büyük bir dönüşüm başlamıştır. Bu dönüşümle birlikte Sinop ölçeğinde Sanayinin gelişmesinde en büyük sorunlardan biri olan kalifiye iş gücü sorunu kısa zamanda çözülecektir.

        Tüm öğrencilerimizi, özellikle açık öğretimde okuyan ya da devamsızlık yüzünden okuldan ayrılan ve eğitim öğretimin dışına çıkan öğrencilerimizi, meslek sahibi olmak isteyen herkesi Mesleki Eğitim Merkezlerimize bekliyoruz.

                       Mesleki Eğitim Meselesi Memleket Meselesidir.

19-08-202219-08-202219-08-202219-08-2022

Cumhuriyet Meydanı Hükümet Konağı Kat 2 Merkez/SİNOP - 0 (368) 261 19 87 0 (368) 261 54 18 0 (368) 260 51 70

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.