SİNOP İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mehmet Akif Ersoy´un 82. Ölüm Yıldönümü

  İl Milli Eğitim Müdürümüz Ercan YILDIZ, Milli Şair Mehmet Akif Ersoy´un Vefatının 82. yıldönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.   Mesajında, “Aziz milletimizin büyük bir mücadeleyle kazandığı İstiklal Savaşını eşsiz mısralarla ebedileştiren Milli Şair Mehmet Akif Ersoy´un 82. ölüm yıldönümü olduğunu hatırlatarak, “Akif, İstiklal mücadelesinde hak ve hakikat uğruna kalemiyle mücadele vererek milli duyguların harekete geçmesini sağlamış, istiklal ruhunu şiirleriyle kalplere işlemiş ve sözleriyle milli birlik ve beraberlik çağrısında bulunmuştur” ifadelerine yer verdi.
Mehmet Akif Ersoy´un 82. Ölüm Yıldönümü

Devam eden mesajında “Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Marşımızı kalemiyle değil yüreğiyle yazmıştır. Milli Şair Ersoy’un “sessiz yaşadım kim beni nerden bilecek” dizelerinde ki  gibi sessizce göçüp gittiğini ama buna rağmen unutulmayan bir isim olarak Türk milletinin  hafızasında asla silinmeyecek bir yeri olduğunu” ifade etti. “Aziz milletimizin destan yazdığı İstiklal mücadelemizin muvaffakiyetinde şüphesiz,  cephedeki kahramanlarımız kadar manevi önderlerimizin de büyük emeği vardır. Bu manevi  önderlerin başında da İstiklal şairimiz Mehmet Akif Ersoy gelmektedir. Ersoy, vatan ve millet sevgisini, istiklal ve hürriyet mücadelesini Türkçe’nin eşsiz anlatımıyla  yazdığı şiirleri ile toplumun her kesimine anlatmıştır. Sahip olduğu bağımsızlık aşkı ve  vatanseverliği ile edebiyatçı sıfatının ötesinde Mehmet Akif Ersoy, Milli mücadele yıllarında  yaptığı çalışmalarla bağımsızlık meşalesinin Anadolu’nun tamamına yayılmasına vesile  olmuş, unutulmayacak bir şahsiyettir.  Söyledikleri ve yaşadıklarıyla bir bütünlük arz eden Akif yalnızca bir destan yazmamış, bu  milletin acılarını, mazisini, kültürünü, zor günlerini, çilelerini ve bunların çarelerini  göstermiştir.  O’nun yazdığı İstiklal Marşı, parçalanmış, darmadağın edilmiş, yok olmak üzere olan bir  milletin, yeniden doğuşunun, şahlanışının destanıdır. Bu vesile ile merhum Milli Şairimizi vefatının 82. yıl dönümünde saygı ve rahmetle  anıyorum.”

 

Ercan YILDIZ

İl Milli Eğitim Müdürü

 

Cumhuriyet Meydanı Hükümet Konağı Kat 2 Merkez/SİNOP - 0 (368) 261 19 87 0 (368) 261 54 18 0 (368) 260 51 70

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.