SİNOP İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlköğretim Haftası Açılış Programı Düzenlendi

İlköğretim Haftası Açılış Programı Düzenlendi

 

     Sayın Valimiz Köksal Şakalar´ın da katılımlarıyla Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Çok Amaçlı Salonunda İlköğretim Haftası açılış programı gerçekleştirildi.
 
     Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan İlköğretim Haftası açılış programı öğrencilerin ilköğretimle  ilgili  şiirlerini   okumaları ve İl Milli Eğitim  Müdürü Ercan Yıldız’ın günün anlam ve önemini belirten  konuşması ile devam etti.

     İl Müdürümüz Ercan Yıldız özetle, Eğitim-Öğretim yılının ve ilköğretim haftasının fiilen başladığı bu anlamlı günde, yeni eğitim öğretim yılının hayırlara vesile olması temennisiyle sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün ´... milletin geleceğini yoğuran kültür ordusu...´ övgüsüne mazhar olan biz öğretmenler, Bizler önce öğrencisinin, sonra dersinin öğretmeni olmanın bilinciyle, çocuklarımıza matematiği, fiziği, tarihi, coğrafyayı öğretmek sorumluluğumuzun yanında iyi insan yetiştirme vazifemizi de en iyi şekilde yerine getirmenin bilinci içinde olduk, olacağız. Sevgili öğrencilerim, İlköğretim insan hayatının en alamlı ve en önemli safahatıdır. Sizden isteğimiz ülkemizin milli, manevi, insani ve kültürel değerlelerini benimsemeniz, bu değerleri koruyan ve geliştiren, ailesini, vatanını, milletini, devletini, bayrağını seven ve daima onu yüceltmeye çalışan, insan haklarına saygılı bireylere olarak sorumluluklarınızın bilincinde birer vatandaş olmanızdır.

     İrfan ordusunun sessiz kahramanı sevgili öğretmenim,

    ´Zaman alacak biliyorum, fakat öğretebiliyorsan ona,

     Kazanılan bir liranın, bulunan beş liradan daha değerli olduğunu öğret,

     Kaybetmeyi öğrenmesini öğret ona ve hem de kazanmaktan neşe duymayı,

     Kıskançlıktan uzaklara yönelt onu,

      ...´

     Bu duygu ve düşünceler ile yeni eğitim öğretim yılımızın hayırlara vesile olmasını diler, saygılar sunarım, dedi. 

     Daha sonra Sayın Valimiz Köksal Şakalar yaptığı konuşmada; ‘‘tüm yurtta olduğu gibi İlimizde de yeni bir eğitim ve öğretim yılına başlamanın mutluluğunu, heyecanını ve coşkusunu yaşıyoruz. İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze bağlı özel eğitim kurumları ile birlikte toplam  164 okulumuzda görev yapan  2551 öğretmenimiz, eğitim görecek 31.668 öğrencimizle birlikte 3 aylık bir aradan sonra bugün yeniden ders başı yapacaklar.

    2018—2019 yeni eğitim ve öğretim yılı başta öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz olmak üzere  velilerimize, Ülkemize ve ilimize hayırlı olması temenni ediyorum.

    Beşikten mezara, 7´den 70´e kadar, gerek örgün ve gerekse yaygın eğitimle insanımızı ilgi, istek ve ihtiyaçları doğrultusunda eğitmek, bilgiyle donatmak, mesleki bilgi ve beceri kazanmasını sağlayarak geleceğe en iyi şekilde hazırlamak, ülkemizin ihtiyaç duyduğu nitelikli işgücünü sağlamak eğitimdeki ana hedefimizdir. 
     Umudumuz, Geleceğimiz, Sevgili Öğrencilerimiz!

    Öğrencilik dönemi, hayatınızın en tatlı ve en coşkulu anlarıdır. Okulunuzu ve arkadaşlarınızı seviniz, kendinizi geliştirin ve yetiştiriniz. Sizlere inanıyor ve güveniyoruz. Sizler de kendinize inanın ve güvenin. Bugünün çocukları olan sizler yarının gençleri olacaksınız. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ülkemizin geleceğini gençlere emanet ediyor. Dolayısıyla, bugünden başlamak suretiyle sizlere emanet edilen geleceğimize sahip çıkma noktasında gerekli hassasiyeti göstereceğinize eminiz.

    Değerli Öğretmenlerimiz,
   Öğretmenliğin bir ideal ve özveri mesleği olduğunun bilinciyle, çok kutsal ve onurlu bir hizmeti yerine getirmektesiniz. Fakat sizlerin de öğrencilerimizi geleceğe hazırlarken, milli ve manevi değerlerine bağlı vatan, millet ve bayrak sevgisini özümsemiş bir nesil yetiştirme noktasında gerekli gayreti, hassasiyeti göstereceğinize biz eminiz.  Yeni bir eğitim-öğretim yılının başında, sağlıklı ve başarılı bir yıl geçirmenizi diliyorum.

   Saygı değer Veliler,
   Çocuklarımız en değerli varlıklarımız, bizim servet ve sermayemizdir. Onların iyi insan olarak yetişmeleri, kendilerine, ailelerine, vatana-millete ve tüm insanlığa hayırlı insanlar olmaları konusunda her türlü çabayı gösteriniz, onlara uygun çalışma ortamı hazırlayınız. Çünkü çocuklarınızın ilk öğretmenleri ve onları en iyi tanıyanlar sizlersiniz.

    Bu duygu ve düşüncelerle, 2018-2019 eğitim-öğretim yılının ülkemize, İlimize, tüm eğitim çalışanlarımıza ve öğrencilerimize hayırlı olmasını diliyor; sizlere saygılar sunuyorum’’ dedi.

    Sayın Valimiz Köksal Şakalar’ın konuşmasının ardından 4. Sınıf öğrencileri tarafından okula yeni başlayan 1. Sınıf öğrencilerine  çiçek verilmesinin akabinde program sona erdi.

    Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Çok Amaçlı Salonunda  gerçekleşen İlköğretim Haftası açılış programına  Sayın Valimiz Köksal Şakalar’ın yanı sıra Vali Yardımcısı Mehmet Tanışır, Belediye Başkan Yardımcısı Rahmi Balfidan, İl Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Alb. Halil Altıntaş, İl Milli Eğitim Müdürü Ercan Yıldız, Kurum Müdürleri, Okul Müdürleri, Öğretmenler ve öğrenciler katıldı.  

17-09-201817-09-201817-09-201817-09-201817-09-201817-09-2018

Cumhuriyet Meydanı Hükümet Konağı Kat 2 Merkez/SİNOP - 0 (368) 261 19 87 0 (368) 261 54 18 0 (368) 260 51 70

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.