SİNOP İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ SAYIN ERCAN YILDIZ'IN, İSTİKLAL MARŞI'MIZIN KABULÜNÜN 102.YIL DÖNÜMÜ MESAJI.

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ SAYIN ERCAN YILDIZ'IN, İSTİKLAL MARŞI'MIZIN KABULÜNÜN 102.YIL DÖNÜMÜ MESAJI.

 

I.Dünya savaşının akabinde, itilaf devletleri tarafından, boğulmaya çalışan Türk Milleti; Misak-i Milli sınırları içerisinde vatanın bölünmez bütünlüğünü korumak için, daha önce dünyada eşi benzeri görülmemiş, kahramanlıklarla dolu, çok cepheli bir Kurtuluş mücadelesine girişmiştir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, 19 Mayıs 1919 günü Samsun'a çıkışıyla ilk adımının atıldığı Kurtuluş Savaşı; Aziz milletimizin kendisine biçilmeye çalışılan sömürge elbisesini parçalayıp, bir paçavra gibi fırlattığı,

"Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım,

Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım!"

kutlu nidasıyla küresel emperyalist planları darmadağın ettiği şanlı direnişin adıdır.

Yaşadığı yıkımlardan sonra, küresel emperyalist odakların el ovuşturarak diz çökmesini bekledikleri, bu aziz milletin yiğit evlatları,

"Milletin bağımsızlığını, yine milletin azim ve kararlılığı kurtaracaktır." diyerek, başlatılan bu zorlu mücadeleyi,

 "Garbın âfâkını sarmışsa çelik zırhlı duvar,

Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var.

Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir imânı boğar,

"Medeniyet!" dediğin tek dişi kalmış canavar?"

kararlılık ve iman gücüyle sürdürüyordu. İşte o iman ile Çanakkale'yi geçilmez kıldılar, 30 Ağustos'u zafer. Kurtuluş savaşı boyunca sahada olan Akif; sahayı iyi okumuş, hem cephelerdeki kahramanlıkları, hem de milletin kararlılığını yaşayarak idrak etmişti.

'Korkma' ile başlayıp, 'İstiklal' ile bitirdiği şiiri okunup kabul edildiğinde, milletçe ayakta alkışlanıyor, gurur gözyaşlarıyla selamlanıyordu.

Kahraman milletinin kahramanlıklarını ve elde ettiği zaferi duyguları ile şiire yansıtacak kadar milletine âşık ve "Allah bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırmasın" diyecek kadar milletine sevdalı bu büyük insanı yine ve yeniden minnet, rahmet ve dualarla anıyorum. Ruhu şad olsun.

Ve bugün;

Milletçe kalplerimizin yorgun düştüğü bu zor günlerde, kalplerimize inşirah, duygularımıza sekinet diliyorum.

Zafere giden yolda, Aziz milletimizin öncüleri başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm kahramanlarımıza Allah'tan rahmet, gazilerimize sıhhat ve selamet diliyorum.

Vatanın bölünmez bütünlüğü için canını ortaya koyan tüm şehitlerimizin ve 6 Şubatta depremde kaybettiğimiz kardeşlerimizin ruhları şad, mekânları cennet olsun.

 

Ercan YILDIZ

 Milli Eğitim Müdürü

Cumhuriyet Meydanı Hükümet Konağı Kat 2 Merkez/SİNOP - 0 (368) 261 19 87 0 (368) 261 54 18 0 (368) 260 51 70

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.