SİNOP İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ ERCAN YILDIZ'IN 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ MESAJI

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ ERCAN YILDIZ'IN 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ MESAJI

Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Engelliler Günü olarak kabul edilen 3 Aralık günü, engelli vatandaşlarımızın sorunlarına ve ihtiyaçlarına dikkat çekmek, farkındalık oluşturmak açısından önemli bir gündür. 

Engellilik sadece engellileri ve onların ailelerini ilgilendiren bir sağlık problemi değil, toplumsal yönüyle tüm insanlığı ilgilendiren ve tüm bireylerin ortak çabasını gerektiren bir durumdur. 

Biz diğer özelliklerine, engeline bakmadan yaratılanı Yaradan'dan ötürü sevmek, ona saygı duymak, hürmet göstermek mecburiyetindeyiz. Bütün insanları, bütün insanlığı kucaklamayan, insanlığa aynı gözle bakmayan hiçbir anlayış insani ve vicdani olamaz.

Sinop İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak özel öğrencilerimizi, eğitim sistemimizin ayrılmaz bir parçası olarak telakki ediyoruz. Bizim evlatlarımız, mücadeleleri ve kararlılıklarıyla adeta bir hayat dersidir. Bizim evlatlarımız,  aileleri ve öğretmenleri ile birlikte bir zafer öyküsüdür. Bu anlamda evlatlarımızın hayata tutunabilmesi için kendilerini doğru ifade edebilecekleri ortamda, küçük yaşlardan itibaren ilgi ve yeteneklerine göre eğitim almaları, kendilerine yetebilen ve yaşamlarını başkalarına ihtiyaç duymadan sürdürebilen bireyler olarak yetiştirilmeleri en temel amacımızdır. Tek bir öğrencimizin dahi eğitim öğretim ortamından uzak kalmasını istemiyoruz.

Bu anlamda özel eğitime ihtiyacı olan çocuklarımızın eğitim performanslarını da dikkate alarak akranları ile birlikte eğitilmelerine öncelik verdik. Öğrencilerimizin okullaşma oranını artırdık. Bu hassasiyetle yürüttüğümüz projeler ile engelli öğrencilerimizi akranlarıyla farklı ortamlarda bir araya getirerek onları hayatın içinde olmaya teşvik ediyoruz.

Engelli olmak hayatı yaşamak için engel değildir. Özel çocuklarımıza toplumda önemli bir yere sahip olduklarını göstermek istiyoruz. Hayatın her alanında spordan sanata, teknolojiden iş dünyasına varıncaya kadar topluma örnek olacak işlere imza atacak özel çocuklarımız, bizlerin yarınlara olan inancını daha da perçinliyor. Çocuklarımızın gelecekte göğsümüzü kabartacak başarılara imza atacaklarına inanıyoruz.


Bu duygu ve düşüncelerle engelli vatandaşlarımızın önündeki tüm engellerin ortadan kalktığı güzel bir dünya diliyor, engellilerimize ve ailelerine sağlık, mutluluk ve engelsiz bir dünya temenni ediyorum. 

                                                                              

                                                                                                                                                                                                       Ercan YILDIZ

                                                                                                                                                                                                 İl Milli Eğitim Müdürü

Cumhuriyet Meydanı Hükümet Konağı Kat 2 Merkez/SİNOP - 0 (368) 261 19 87 0 (368) 261 54 18 0 (368) 260 51 70

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.