SİNOP İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sn. Ercan YILDIZ' ın İstiklal Marşı'nın Kabulünün 100. Yıl Dönümü Kutlama Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sn. Ercan YILDIZ' ın İstiklal Marşı'nın Kabulünün 100. Yıl Dönümü Kutlama Mesajı

            Varoluş mücadelemizin dile geldiği, İstiklal Marşı şairimiz Mehmet Akif ERSOY'un yazdığı milletimizin onurlu mücadelesini ve bağımsızlığını vurgulayan, İstiklal Marşımızın, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilişinin 100. yıldönümünü kutluyoruz. Yurdumuzun birçok yeri düşman işgali altındayken halkımız kadını, erkeği, çocuğu ve askeriyle ülkesi için zor şartlar altında bir karış toprağını vermemek için mücadele verirken, Mehmet Akif ERSOY milletimize cesaret vermek, duygularını harekete geçirmek üzere İstiklal Marşımızı yazmıştır. İstiklal Marşı, halkımızın bağımsızlık savaşını ölümsüzleştiren, eşsiz bir eserdir. Mehmet Akif ERSOY, "Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın" derken; verilen mücadelenin zorluğunu ifade etmiştir. İstiklal Marşımız milletimizin Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde, tarihin akışını değiştiren bir kahramanlık destanının anlatımıdır.

       "Doğduğumdan beridir aşığım istiklale" diyen Mehmet Akif ERSOY, "İstiklal Marşı" adını verdiği şiirini İstiklal Harbinde kanının son damlasına kadar mücadele eden Kahraman Ordumuza ithaf etmiştir. İstiklal, tarih boyunca meftunu olduğumuz ve uğruna pek çok acılara katlandığımız, hiçbir zaman ödün vermediğimiz değerimizdir. 

         Silah ve techizat açısından var olan sınırlılıklar ve zorluklardan dolayı ümitsizliğin en karanlık şekilde yaşandığı ve istiklal mücadelesinin yürütüldüğü zamanlarda, milletimizin toparlanıp şahlanışına vesile olan ve kıyamete kadar semalarımızda yankılanacak olan, bütünüyle aziz milletimizin benliğini yansıtan,  İstiklal Marşımız; bugün karşılaştığımız bütün zorluklarda birlik ve beraberlik içinde hürriyet ve bağımsızlığımız, bir olmamız, diri olmamız, tek millet olmamız için milletçe mücadele azmimize destek vermiştir, Hala da vermektedir. Söz konusu Vatan olunca dünyalık her şey teferruattır anlayışıyla, 15 Temmuz hainlerine karşı dimdik duran milletimiz mücadelesindeki  bizi biz yapan değerlerden almıştır enerjisini.

          Bu duygu ve düşüncelerle İstiklal Marşımızın Kabulünün 100. yıldönümünü kutluyor, İstiklal Marşımızın müellifi Mehmet Akif ERSOY'u ve Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşlarını, ebediyete intikal etmiş bütün şehitlerimizi rahmet ve minnetle yad ediyorum. 

 

                                                                                                                                                                                                                           Ercan YILDIZ

                                                                                                                                                                                                                     İl Milli Eğitim Müdürü

 

 

Cumhuriyet Meydanı Hükümet Konağı Kat 2 Merkez/SİNOP - 0 (368) 261 19 87 0 (368) 261 54 18 0 (368) 260 51 70

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.