SİNOP İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Disleksi Eğitimi Gerçeleştirildi

Disleksi Eğitimi Gerçeleştirildi

1-7 Kasım, Disleksi ve ilişkili bozukluklara dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak için Disleksi Haftası Olarak Belirlenmiştir. Bu kapsamda, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile İl Sağlık Müdürlüğü işbirliğinde, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Şube Müdürü Perihan ÖZPINAR koordinesinde Sinop Rehberlik ve Araştırma Merkezi Konferans Salonunda öğrenci velileri ile rehber öğretmenlere yönelik bir seminer düzenlenerek konu hakkında bilgilendirme yapılmıştır. Seminerde İl Sağlık Müdürlüğünden TSM Hekimi Dr. Okan BAL ve Psk. Macide ÖZKAN KARADUMAN ile Rehberlik ve Araştırma Merkezinden Özel Eğitim öğretmeni Hamide ÖZTÜRK konuşmacı olarak yer almıştır.   

Çocukluk Çağı Ruhsal ve Gelişimsel Bozukluklar yelpazesinde yer alan Özgül Öğrenme Güçlüğü, okul sistemine dahil olan çocuklarda en sık karşılaşılan sorunlardan biridir. Özgül Öğrenme Güçlüğü olan çocukların genel zihinsel performansları ve zeka düzeyleri normal veya normalin üstünde olmasına rağmen okuma, yazma ve matematik alanlarında sorun yaşarlar. Özgül Öğrenme Güçlüğü’nün çeşitli alt tipleri mevcuttur.

1.    Disleksi; okuma güçlüğünün görüldüğü alt tip,

2.    Disgrafi; yazılı anlatım güçlüğünün görüldüğü alt tip,

3.    Diskalküli; sayısal hesaplama ve matematikle ilgili güçlüklerin görüldüğü alt tip.

Bu alanlardan herhangi birinde güçlük yaşayan bir bireyde Özgül Öğrenme Güçlüğü olabilir ve psiko-eğitsel bir yaklaşımla ele alınması gerekir. Erken tanı ve destek eğitimi almak, okul sistemi içerisinde yer alan bir bireyin akademik performansını olumlu olarak etkileyecektir.

Doğru tanı ve doğru yönlendirme için bir Çocuk Ergen Ruh Sağlığı Uzmanına ve/veya Milli Eğitim Müdürlüğü Rehberlik ve Araştırma Müdürlüğü’ne başvurabilirsiniz.

      Sinop Rehberlik ve Araştırma Merkezi Konferans Salonunda düzenlenen program İl Milli Eğitim Müdürümüz Ercan YILDIZ, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcımız Davut KAYA, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Şube Müdürü Perihan ÖZPINAR, Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürü Ergün KAYNAR, Okul Rehber Öğretmenleri, Veliler yoğun katılımı ile gerçekleştirildi.

07-11-201807-11-201807-11-201807-11-201807-11-2018

Cumhuriyet Meydanı Hükümet Konağı Kat 2 Merkez/SİNOP - 0 (368) 261 19 87 0 (368) 261 54 18 0 (368) 260 51 70

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.