SİNOP İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Beslenme Dostu Okul ve Beyaz Bayrak Projeleri Belge Töreni

Beslenme Dostu Okul ve Beyaz Bayrak Projeleri Belge Töreni 9 Ocak 2018 Çarşamba günü Sultan Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Salonunda yapıldı.
Beslenme Dostu Okul ve Beyaz Bayrak Projeleri Belge Töreni

 

2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılını 1.Dönemi içinde 32 okula  "Beyaz Bayrak"  sertifikaları 19 okulumuza ise Beslenme Dostu Okul sertifikaları verildi. Okullar, temizlik ve hijyen açısından belirli kriterler esas alınarak Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından denetlenerek bu ödülleri almaya hak kazanmışlardır. Sultan Hatun Mesleki Teknik Anadolu Lisesinde gerçekleştirilen sertifika törenine Vali Yardımcımız Mehmet TANIŞIR, Millî Eğitim Müdür Vekilimiz Davut KAYA, İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet ERŞAN, Kurumların İl Müdürleri Beslenme uzmanları ve Denetleme Komisyonu Üyeleri ve Beyaz Bayrak Sertifikası almaya hak kazanan okulların müdürleri ve okul aile birliği başkanları katıldı.

 

Törende bir konuşma yapan Millî Eğitim Müdür Vekilimiz Davut KAYA; “Sağlık Bakanlığımız ve Milli Eğitim Bakanlığımızın ortaklaşa yürütmüş olduğu Beslenme Dostu Okul ve Beyaz Bayrak Projeleri sağlık açısından çok önemlidir. "Beslenme ve temizlik toplumların uygarlık düzeyinin ifadesi olup, insanların sağlıklı olmaları ve sağlığının devamı için çok önemli iki etkendir. Bu nedenle herkesin küçük yaştan itibaren dengeli beslenme ve temizlik alışkanlığı kazanması ve bu konuda eğitilmesi gerekir.

 

Temizlik imandan gelir. Sağlık olmadan hiç bir şey olmaz. Ülkemizin geleceği için sağlıklı nesiller yetiştirmeniz, geleceğe umutla bakmamız için önemlidir. Çocuklarımızın zamanlarının en fazla geçtiği yerler de okullarımızdır. Öyleyse okullarımızı temiz tutmak ve onlara ev ortamındaymış gibi beslenme imkânlarını sunmak mecburiyetindeyiz.

 

Sağlık Müdürlüğümüzle birlikte güzel bir çalışma gerçekleştirdik. Sinop Merkez ve İlçelerinde sadece bir eğitim-öğretim döneminde okullarımız teşvik edilerek ekiplerimizin ve okul müdürlerimizin özverili çalışması ile 32 tane daha okulumuz Beyaz Bayrak almaya hak kazanmış, ilimizde aktif olarak bulunmayan Beslenme Dostu Okul sayısı da 19 ‘a yükselmiştir.  Bu çalışmalar devam edecektir. Bir okulun başarılı olabilmesi için o okulumuzda okul-veli-öğrenci ilişkilerinin başarılı bir şekilde yürütülmesi gerekir. Beslenme Dostu Okul ve Beyaz Bayrak Sertifikası almaya hak kazanan okullarımızın bunu başardıklarını görüyoruz.  Okul idarecilerimizin bu yöndeki gayretlerinin devamını diliyorum. 

 

Törende bir konuşma yapan İl Sağlık Müdürü Mehmet ERŞAN; " Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarının temizlik ve hijyen konusunda teşvik edilmesi, okul sağlığının daha iyi düzeye çıkarılması, yaşam kalitesinin yükseltilmesi ve yeterli eğitim almış sağlıklı nesiller yetiştirilmesi amacıyla 03.08.2006 tarihinde Bakanlığımız İle Milli Eğitim Bakanlığı arasında Beyaz Bayrak işbirliği protokolü imzalanmıştır. İmzalanan Protokol gereği İlimizde yapılan çalışmalar neticesinde, Beyaz Bayrak verilen Okul Sayısı 2015 yılında 36, 2016 yılında 16, 2017 yılında 21’dir.

 

Konunun önemine binaen Müdürlüğümüzce organize edilen ve 19.10.2018 tarihinde Halk Eğitim merkezinde Okul Yöneticilerine Okul Sağlığı kapsamında Beyaz Bayrak ve Beslenme Dostu Okul ile ilgili gerekli bilgilendirme toplantısı yapılmıştır. Toplantı sonrasında okul idarelerince yoğun bir çalışma programı neticesinde okulların fiziki ve işlevsel olarak beyaz bayrak kriterlerini tamamlamaları sağlanarak çok sayıda okulun Beyaz Bayrak başvurusu gerçekleşmiştir. Bu süre zarfında 45 okuldan Beyaz Bayrak başvurusu alınmış olup komisyonca yapılan denetimler sonucunda 32 Okul Beyaz Bayrak almaya hak kazanmıştır.

 

İlimizde güncel verilere göre kamu ve özel olmak üzere toplam 255 okul bulunmakta olup,  halen 92 okulumuzda Beyaz Bayrak mevcuttur.( % 36 ) İlimiz genelindeki tüm okulların Beyaz Bayraklı olması ve tüm çocuklarımızın sağlıklı ve hijyenik şartlarda eğitim alması en doğal haklarıdır. İlgili kamu kurumları olarak bizlerin bu şartları uygun hale getirmek için gerekli çabayı sarf etmemiz en önemli görevlerimiz arasındadır. Bu nedenle müracaat eden okullarda yapılan değerlendirmeler neticesinde fiziksel açıdan eksiklikleri bulunan ve bu eksiklilerden dolayı beyaz bayrak alamayan okullarımızın beyaz bayrak alabilmeleri için gerekli onarımlarının yapılması ve eksikliklerinin giderilmesinin akabinde müracaat etmeleri neticesinde yeni eğitim öğretim yılı içerisinde değerlendirilerek bu okullarımızın da Beyaz Bayrak sertifikalı olmasını hedeflemekteyiz.

 

Diğer bir ortak programımız olan Beslenme Dostu Okullar Programı 17.05.2016 tarihinde imzalanan “Okul Sağlığı Hizmetleri İş Birliği Protokolü” kapsamında gerçekleştirilmektedir.  Programın amacı; ülke genelinde Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı resmi/özel okul/kurumların sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam konularında teşvik edilmesi ve bu konuda yapılan iyi uygulamaların desteklenmesi ile okul ortamı ve öğrenci sağlığının geliştirilmesidir.

 

İlimizde 2013 yılında 6 okulla başlanan Beslenme Dostu Okul Programının son verilerine baktığımızda 19.10.2018 günü yapmış olduğumuz toplantıda da belirttiğimiz gibi hiçbir okulumuz bu sertifikaya sahip değildi. İlimizde faaliyet gösteren 255 okul bulunmaktadır ve mezkur toplantıdan sonra yalnızca 19 okulumuz Beslenme Dostu Okul Sertifikasına bu tören sonunda sahip olacak. İlimiz okulları için %6 olan Beslenme Dostu Okul Sertifikası oranını bu sene sonuna kadar %20 ye çıkarmayı hedeflemekteyiz. Değerli okul müdürlerimizi Beslenme Dostu Okul Programına başvurarak okullarınızın kalitelerini sertifikalandırmaları için davet ediyorum.        

  

     Törende bir konuşma yapan Vali Yardımcımız Mehmet TANIŞIR. "Gelişmiş ülkelerde kamu kurum, kuruluş ve okullarda yapılan bu tür çalışmalar belirli standartlar doğrultusunda sertifikasyon sağlanarak yürütülmektedir. Sinop ve İlçelerinde 32 tane daha okulumuz Beyaz Bayrak almaya hak kazanmış, Beslenme Dostu Okul sayısı da 19 ‘a ulaşmıştır. Belge almaya hak kazanan okul müdürlerimizi tebrik ediyorum.

  

 

2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılını 1.Döneminde Beyaz Bayrak Sertifikası Alan Okullarımız:

 1.            AYANCIK ATATÜRK ANADOLU LİSESİ

 2.            BOYABAT MEHMET AKİF ERSOY ANADOLU LİSESİ

 3.            SİNOP ÖZEL EĞİTİM İLKOKULU

 4.            SİNOP ÖZEL BAHÇEŞEHİR KOLEJİ İLKOKULU

 5.            DURAĞAN 75.YIL CUMHURİYET YBO

 6.            İSTİKLAL ORTAOKULU

 7.            ERFELEK KENAN DÖNGEL İMAM HATİP ORTAOKULU

 8.            GERZE BELÖREN ORTAOKULU

 9.            SİNOP ADA ANAOKULU

 10.          SİNOP ÖZEL EĞİTİM ORTAOKULU

 11.          SİNOP ÖZEL BAHÇEŞEHİR KOLEJİ ORTAOKULU

 12.          SİNOP MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİ

 13.          SİNOP CUMHURİYET İLKOKULU

 14.          SİNOP ÇİFTLİK İLKOKULU

 15.          SİNOP ÖZEL EĞİTİM MESLEK OKULU

 16.          SİNOP BEKTAŞAĞA ATATÜRK İLKOKULU

 17.          SİNOP ÖZEL GÜLBAHÇE ANAOKULU

 18.          SİNOP BAHÇEŞEHİR KOLEJİ LİSESİ

 19.          SİNOP ŞEHİT ÖMERCAN AÇIKGÖZ ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ

 

Beyaz Bayrak Yineleme Hak kazanan Okullarımız

 1.            BOYABAT MEVLANA MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ

 2.            ERFELEK HALK EĞİTİMİ MERKEZİ

 3.            ERFELEK YUNUS EMRE ORTAOKULU  

 4.            SİNOP SEYİT BİLAL İMAM HATİP ORTAOKULU

 5.            SİNOP ANADOLU LİSESİ

 6.            SİNOP ATATÜRK İLKOKULU

 7.            SİNOP FATİH İLKOKULU

 8.            SİNOP 15 EYLÜL ANAOKULU

 9.            SİNOP EMİRGAZİ TAYBOĞA MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ

 10.          SİNOP SEYDİ ALİ REİS MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ

 11.          SİNOP ÖĞRETMENEVİ VE AKŞAM SANAT OKULU

 12.          SİNOP SARI SALTUK ANADOLU LİSESİ

 13.          SİNOP HALK EĞİTİMİ MERKEZİ

 

 

2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılını 1.Döneminde Beslenme Dostu Okul Sertifikası Alan Okullarımız:

 1.            SİNOP SEYİT BİLAL İMAM HATİP ORTAOKULU

 2.            SİNOP ADA ANAOKULU

 3.            BOYABAT MEVLANA MTAL

 4.            SİNOP ÖZEL EĞİTİM MESLEK OKULU

 5.            DURAĞAN 75.YIL CUMHURİYET YBO

 6.            ERFELEK 23 NİSAN ANAOKULU

 7.            ERFELEK ŞEHİT ÖZKAN ÇELİKKAYA ÇPAL

 8.            DURAĞAN 125.YIL ZÜBEYDE HANIM ANAOKULU

 9.            DURAĞAN ŞEHİT İBRAHİM YİĞİT İLKOKULU

 10.          BOYABAT SARIAĞAÇÇAYIRI İLKOKULU

 11.          SİNOP GAZİ MUSTAFA KEMAL İLKOKULU

 12.          SİNOP LALA İLKOKULU

 13.          SİNOP SULTAN HATUN MTAL

 14.          SİNOP ZÜBEYDE HANIM ANAOKULU

 15.          BOYABAT FATİH İLKOKULU

 16.          TÜRKELİ ATATÜRK İLKOKULU

 17.          TÜRKELİ HELALDI İLKOKULU

 18.          BOYABAT MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ

 19.          DURAĞAN ATATÜRK MTAL

 

10-01-2019

10-01-201910-01-201910-01-201910-01-201910-01-201910-01-201910-01-201910-01-201910-01-201910-01-201910-01-201910-01-201910-01-201910-01-2019

Cumhuriyet Meydanı Hükümet Konağı Kat 2 Merkez/SİNOP - 0 (368) 261 19 87 0 (368) 261 54 18 0 (368) 260 51 70

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.