SİNOP İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

AKADEMİK DANIŞMANLIK UYGULAMASI

Müdürlüğümüz ve Sinop Üniversitesi arasında imzalanan işbirliği protokolü kapsamında ülkemizde sadece Ankara'da uygulanan AKADEMİK DANIŞMANLIK UYGULAMASI'na Müdürlüğümüz koordinesinde başlandı.
AKADEMİK DANIŞMANLIK UYGULAMASI

Sinop il genelinde eğitimin niteliğini daha da ileri bir noktaya taşımak, eğitim hizmetlerini geliştirmek ve yaygınlaştırmak amacıyla, Sinop İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Sinop Üniversitesi arasında işbirliği ile ilgili çalışmaların planlı ve koordineli bir şekilde yürütülmesi amacıyla 16 Kasım 2020 tarihinde Valilik Makamında Valimiz Sayın Erol KARAÖMEROĞLU, Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat DALGIN ve İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Ercan YILDIZ'ın katılımlarıyla "Eğitimde İşbirliği Protokolü" imzalanmıştır.

 

Önceki protokolden farklı olarak, okullarımızdaki yönetim süreçlerinin etkili yürütülmesi, öğretmen yetkinliklerinin geliştirilmesi, çevre-okul ilişkilerinin güçlendirilmesi ve öğrenci başarısının her alanda artırılarak okullarda nitelikli eğitimin sağlanması gibi amaçlarla yürütülen "Akademik Danışmanlık Uygulaması" ilimiz ülkemizde ilk defa başlatan iller arasındadır.

 

Bu uygulama ile Bakanlık, 2023 Eğitim Vizyonu ve Okul Gelişim Modeli kapsamında yapılacak çalışmalar başta olmak üzere okulun gerçekleştireceği tüm etkinlik ve uygulamaların akademik bağlamının güçlendirilmesi amaçlanmaktadır.

 

Danışman Akademisyen Uygulaması, üniversitenin "Topluma Hizmet ve Sosyal Sorumluluk" çalışmaları olarak değerlendirilecek olup bu bağlamda alınan danışmanlık hizmetinde gönüllülük esas alınmaktadır. Bu doğrultuda okullarımızın danışman akademisyen talebi üzerine Danışman Akademisyenler belirlenmiş olup danışman akademisyen okulun ihtiyaçları ve talepleri doğrultusunda üniversite başta olmak üzere diğer kurumlarla yapılacak tüm iş birliklerinde okula rehberlik edecektir. Danışman akademisyen okulun yönetim ve öğretim süreçlerine doğrudan ya da dolaylı destek sunarak, toplantılarına, etkinliklerine ve faaliyetlerine de davet edilebilecektir. Ayrıca okulun ihtiyaç duyduğu her alanda paydaşlara destek sunabilecektir.

 

Uygulama kapsamında bir okulun yalnız bir danışman akademisyeni olabilecektir. Bununla birlikte bir akademisyen birden çok okula danışmanlık yapabilecektir.

Cumhuriyet Meydanı Hükümet Konağı Kat 2 Merkez/SİNOP - 0 (368) 261 19 87 0 (368) 261 54 18 0 (368) 260 51 70

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.