SİNOP İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

3 KUŞAĞI TEK ÇATI ALTINDA BULUŞTURAN 'KÖY YAŞAM MERKEZLERİ'

3 KUŞAĞI TEK ÇATI ALTINDA BULUŞTURAN 'KÖY YAŞAM MERKEZLERİ'

Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından başlatılan ve köylerimizde kullanılmayan ya da köy muhtarlıklarını köy halkının sosyal ve kültürel etkinliklerinde kullanılmak üzere geçici tahsisi yapılan eğitim hizmetlerinde aktif olarak kullanabilmek amacıyla yürütülen 'Köy Yaşam Merkezi' projesi kapsamında ilimizde şimdilik 5 adet Köy Yaşam Merkezi açılmıştır. Köy halkımızın ve köyde yaşayan çocuklarımızın hizmetine sunduğumuz bu Köy Yaşam Merkezleri, Halk Eğitim Merkezi kurs alanları ya da Anasınıfı olarak faaliyetlerine devam etmektedir.

Köy Yaşam Merkezlerinde İğne Ovası, Sof Kumaş Dokuma, Elde Türk İşlemeleri, Tığ ve Şiş Örücülüğü, Arıcılık, Köy Seracılığı, Sebze, Meyve ve Mantar Yetiştiriciliği, Besi Sığırcılığı, Meyve Aşılama, Budama gibi çeşitli alanlarda kurslar açılmış, köy halkımızdan gelecek taleplere göre yeni kurslarda açılmaya devam etmektedir.

Anneanne/ Babaanne, anne ve torun olarak 3 kuşağı tek çatı altında buluşturan Köy Yaşam Merkezlerinde özellikle kadınlar bir yandan muhabbet etmenin keyfini yaşarken bir yandan da yeni el becerileri öğrenerek vakitlerini verimli şekilde değerlendiriyorlar. Torunlar ve çocuklar da Anasınıflarında okulöncesi eğitimi alıyorlar.

Konuyla ilgili olarak İl Milli Eğitim Müdürümüz Ercan YILDIZ şu açıklamalarda bulunmuştur:

"Bakanlığımız tarafından koordine edilen 'Köy Yaşam Merkezi'  projemizin Sinop İlimizdeki yansıması olarak ilk etapta Merkez, Erfelek, Gerze, Ayancık ve Boyabat ilçelerimizde Köy Yaşam Merkezlerimizi açmış bulunmaktayız

Bakanlığımızın sağladığı olanakların yanında, Köy Muhtarlarımızın da desteklerini alarak hizmete sunduğumuz bu merkezlerimiz köylerimizde heyecan ve sevinç iklimi oluşturmuştur.

Özellikle hanımefendi vatandaşlarımızın teveccüh gösterdiği Halk Eğitim kurslarımızda, bir arada olmanın verdiği haz ve mutluluğun, yanında hatırı kırk yıl unutulmaz bir fincan kahvenin ya da muhabbetin bahanesi bir bardak çayın verdiği huzuru müşahede ettikçe yapılan işin ne kadar doğru ve yerinde olduğunu anlıyoruz. Böylece bundan sonra açacağımız 'Köy Yaşam Merkezleri' için de güzel tecrübeler elde etmiş olacağız.

Bu bağlamda desteklerini esirgemeyen Valiliğimize, İl Özel İdaremize, İl Genel Meclisimize ve Köy Muhtarlarımıza şükranlarımızı arz ediyoruz. Hayata geçirdiğimiz ve bundan sonra hayata geçireceğimiz Köy Yaşam Merkezlerimizin köylerimizdeki sosyal ve kültürel yaşamın canlanmasına katkı sağlayacağını biliyor, Tüm halkımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum" diyerek sözlerini sonlandırdı. 

13-12-202213-12-202213-12-202213-12-202213-12-202213-12-2022

Cumhuriyet Meydanı Hükümet Konağı Kat 2 Merkez/SİNOP - 0 (368) 261 19 87 0 (368) 261 54 18 0 (368) 260 51 70

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.