SİNOP İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Fen Lisesinin Karadeniz Bölge Birinciliği

Fen Lisesi, Kimya ve Biyoloji dallarında Karadeniz Bölge Birincisi oldu.
Fen Lisesinin Karadeniz Bölge Birinciliği

 

SİNOP FEN LİSESİ’NDEN TÜBİTAK ORTAÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ ARAŞTIRMA PROJELERİ YARIŞMASINDA KARADENİZ BÖLGE BİRİNCİLİĞİ

           TÜBİTAK tarafından bu yıl 46.’sı düzenlenen Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Samsun Bölge Sergisi ödül töreni gerçekleştirildi. Sergiye 2 Biyoloji, 1 Kimya projesi ile katılan Sinop Fen Lisesi 2 projede bölge birinciliği alarak törene damgasını vurdu.

 

             TÜBİTAK tarafından bu yıl 46.’sı düzenlenen Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Samsun Bölge Sergisi ödül töreni gerçekleştirildi. Sergiye 2 Biyoloji, 1 Kimya projesi ile katılan Sinop Fen Lisesi 2 projede bölge birinciliği alarak törene damgasını vurdu. 

              Ortaöğretime devam etmekte olan öğrencileri temel ve sosyal bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve bilimsel gelişmelerine katkıda bulunmak amacıyla TÜBİTAK-Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığınca Bilgisayar, Biyoloji, Fizik, Kimya, Matematik, Coğrafya, Psikoloji, Sosyoloji ve Tarih dallarında Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması düzenlendi.  Sinop İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Emin ŞİMŞEK ve Okul Müdürü İbrahim DÜZ’ün de katıldığı ve TÜBİTAK-BİDEP tarafından düzenlenen 46.Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasının Samsun Bölge Sergisi 30 Mart-01 Nisan tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Koordinatörlüğünde Yaşar Doğu Spor Bilimleri Fakültesi Spor Salonunda gerçekleştirildi. 500’ün üzerinde projenin yer aldığı yarışmada Sinop Fen Lisesi 2 Biyoloji, 1 Kimya projesi olmak üzere toplamda 3 proje ile yarıştı. Biyoloji ve Kimya dalında Karadeniz Bölge birinciliği elde eden Sinop Fen Lisesi büyük bir başarıya daha imza attı. Geçen yıl 45.si düzenlenen yarışmada da Sinop’tan iki proje birinci olmuş ve
Ankara’da düzenlenen final sergisinde sergilenerek projelerden bir tanesi Türkiye İkincisi olmuştu. 

                 Tüm projelerin danışmanlığını Sinop Fen Lisesi Biyoloji Öğretmeni Cemile Cansu DEMİR’in yaptığı projeler ve projeyi hazırlayan öğrenciler ise şu isimlerden oluştu; Öğrenciler: Kevser TUNÇ, Pınar ALTUN, Projenin adı: Kestane Kupulalarının Yün Halı İlmeklik İpliklerinin Boyanması İşleminde Değerlendirilmesi, Öğrenci: Ece KALYONCU Proje adı: Geleneksel Yöntem İle Üretilen Muşmula Sirkesinin,  DPPH Yöntemi İle Spektrofotometrik Antioksidan Aktivite Tayininin Yapılması, Öğrenciler: Reyhan Nur KURTOĞLU, Mehmet Emin KURTOĞLU Proje adı: Sinop Çiğdemi (Crocus speciosus subsp. xantholaimos) Bitkisinin Stilüslerindeki Krosin Varlığının ve Miktarının Safran(Crocus sativus) İle Kıyaslanarak Belirlenmesi. 1 Nisan tarihinde OMÜ Atatürk Kongre ve Kültür Merkezinde yapılan ödül töreninde Reyhan Nur KURTOĞLU, Mehmet Emin KURTOĞLU, Kevser TUNÇ ve Pınar ALTUN adlı öğrenciler tarafından hazırlanan iki proje 1.olarak seçildi. Dereceye giren projeler 24-29 Mayıs tarihleri arasında Ankara’da yapılacak olan Türkiye final sergisinde Sinop Fen Lisesi’ni temsil etmeye hak kazandı. 

 

 

 

Fen Lisesinin Karadeniz Bölge BirinciliğiFen Lisesinin Karadeniz Bölge BirinciliğiFen Lisesinin Karadeniz Bölge BirinciliğiFen Lisesinin Karadeniz Bölge BirinciliğiFen Lisesinin Karadeniz Bölge BirinciliğiFen Lisesinin Karadeniz Bölge BirinciliğiFen Lisesinin Karadeniz Bölge BirinciliğiFen Lisesinin Karadeniz Bölge BirinciliğiFen Lisesinin Karadeniz Bölge BirinciliğiFen Lisesinin Karadeniz Bölge BirinciliğiFen Lisesinin Karadeniz Bölge BirinciliğiFen Lisesinin Karadeniz Bölge BirinciliğiFen Lisesinin Karadeniz Bölge BirinciliğiFen Lisesinin Karadeniz Bölge BirinciliğiFen Lisesinin Karadeniz Bölge BirinciliğiFen Lisesinin Karadeniz Bölge BirinciliğiFen Lisesinin Karadeniz Bölge Birinciliği

 

Cumhuriyet Meydanı Hükümet Konağı Kat 2 SİNOP - 03682611987

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.