Lala İlköğretim Okulu

İlköğretim Genel Müdürlüğü

Kurum Kodu : 257033

 

Resül POYRAZ

Okul Müdürü

 

H.Yaşar TÜRE

Müdür Yardımcısı

 

Telefonu                         :

0 3682818357

Elektronik İleti Adresi   :

257033@meb.k12.tr

Belgegeçer                     :

0 368 2818935

Web Adresi                    :

sinoplalaio.meb.k12.tr

Yerleşim Yeri :

Adres: Merkez Lala Köyü -SİNOP

Ulaşım    : Lala köyü,Sinop-Samsun karayolunun 20.Km.sinde, Lala İlköğretim okulu’da ana yola 1Km.içeride bulunmakta olup,şehir merkezinden köye yirmi dakikada bir minibüsler kalkmaktadır.

Ekonomi: Lala köyünün tarım ve hayvancılık öncelikli geçim kaynaklarıdır. Tarımda buğday, mısır,arpa ve yulaf ekimi ağırlıkta olup,Genellikle bu iş ve işlemler tarım  makineleriyle yapılmaktadır  Seracılık gelişmiştir.Köy halkının bir kısmı çevrede bulunan organize sanayide ki iş yerlerinde çalışmaktadır.Köyde önceleri ileri boyutlarda tütün ekilir.ve köy halkının en önemli geçim kaynaklarından biri olarak ilk sırayı alırmış.

Kültür    : Köyde az sayıda düzen denilen el tezgahlarında kilim dokunmaktadır.gençlerin bir kısmı tekstil fabrikalarında çalıştığından ,el sanatları yapımı azalmıştır.Köyde genelde evlere gelen misafirlere ıslama,katlama ve dini bayramlarda kıymalı ve üzümlü nokul ikram edilir.

Eğitim    :  Lala Köyünde İlkokul 1930 yılında açılmıştır.1991-1992 yılında köylü devlet işbirliği ile 3 Derslik,1 Müdür,1 Öğretmen ve 1 Hizmetli Odası olan yeni bina yapılmış ve 1991-1992 Eğitim-Öğretim yılında İLKÖĞRETİM OKULU olarak faaliyet göstermeye  başlamış ve 14.09.1992 Pazartesi günü resmi açılışı yapılmıştır.Okulumuzdan mezun olan öğrenciler il merkezindeki orta öğretim kurumlarında öğrenimlerini sürdürmektedirler.Lala köyünde okuma yazma oranı %100 dür.

Tarih      : Lala köyünün yerleşim tarihi bilinmemektedir.Ancak köyün Altınoğlu mahallesi yakınlarında bulunan Taş hanı eski yerleşim yeri olduğunu göstermektedir.Köy on mahalleden

(Düz para,Kündeş,Karagülle,Altınoğlu,Tavukçu,Frenk,Kirenlik,Tatarlar,Sahilkent ve Mehmetbeyoğlu) oluşmaktadır.

Lala İlköğretim Okulunun Derslik Sayısı : Okulda ders okutulan sınıflar tek  şube olup,Bilişim Teknoloji Sınıfı,Fen laboratuarı,İşlik Sınıfı,Anasınıfı ve Satranç odası  mevcuttur.

Başarı    :Okulumuzdan mezun olan öğrencilerin Anadolu Öğretmen Lisesini,Anadolu Lisesini,Gerze Turizm ve Otelcilik Lisesini,E.M.L. ,Sinop Fen Lisesini kazandıkları ve eğitim-öğretimlerini devam ettirdikleri.okulumuz  sportif dallarda Kros,Voleybol,Satranç gibi ilde yapılan etkinliklerde dereceye girmektedir.

Personel Sayısı : 1 Müdür,1Müdür Yardımcısı,9 Öğretmen,1Memur,1 kadrolu Hizmetli,1Hizmet alımıyla bulunan hizmetli  bulunmaktadır.Okulumuzun Sosyal Bilgiler,Fen ve Teknoloji ve İngilizce ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni ihtiyacı bulunmaktadır.

Öğrenci Sayısı  : 2010-2011 Eğitim-Öğretim yılında okulumuzda  Anasınıfında:13, Birinci Sınıfda:13, İkinci Sınıfda:10,  Üçüncü Sınıfda:5, Dördüncü Sınıfda:19,Beşinci Sınıfda:10,Altıncı Sınıfda:23,Yedinci Sınıfda:17,Sekizinci Sınıfda:14 öğrenci eğitim-öğretim görmektedir.